FŐOLDAL Archívum Kapcsolat
 
 

 

A Picasso-klán pereskedése

 

 

j


 

Nemrég folytatódott Franciaországban a Picasso-klán és a Le Guennec nyugdíjas házaspár pere. A Franciaországba emigrált spanyol Pablo Piacasso örökösei azzal vádolják a 75 éves Pierre Le Guennec villanyszerelőt, valamint feleségét, a 71 esztendős Danielle-t, hogy a világhírű festő 271 műalkotását ellopták.

 


A villanyszerelőnek és feleségének hajdan szabad bejárása volt a művész villájába. A Picasso család szerint a különleges bizalmi kapcsolatot kihasználva, jogtalanul birtokolják a világhírű művész alkotásait, amelynek becsült értéke 60 és 120 millió euró között. A festmények és litográfiák eredetiségéhez nem fér kétség állította Claude Picasso, a festő fia.

 

 

 

A házaspár azt állítja, hogy a műveket, rajzokat, vázlatokat ajándékba kapták Pablo Picassótól, majd 1973-ban bekövetkezett halála után felesége, Jacqueline adott néhány művet nekik. Az örökösök azt állították, hogy ilyen  nagy értékű ajándékot apjuk soha nem adott mesterembereknek. Az ügy úgy került az örökösök látószögébe, hogy a  Le Guennec házaspár megpróbálta hitelesíttetni és eladni az alkotásokat. Azzal védekeztek, hogy a művek valódi értékével nem voltak tisztában, hulladéknak gondolták, hiszen már évtizedek óta a birtokolják a rajzokat és vázlatokat, de nem gondolták, hogy sokat érnek. A nyugdíjas férfi elvitte Claude Picassóhoz, hogy hitelesítse, valóban apja munkái kerültek hozzá. Az egykori villanyszerelő valószínűleg nem számított arra, hogy a festő fia lopással vádolja majd.

A házaspár ellen 2011-ben emeltek vádat. Paloma, Claude és Maya Wiedermayer Picasso, valamint az 1976-ban elhunyt Josehp lányát, Marinát is a felperesek között találjuk.
A perben még nem hirdettek ítéletet. Egyelőre lopás tényét minden kétséget kizárólag nem tudták bizonyítani, viszont az adományozás túlságosan is nagy értékűnek bizonyult. A gyűjtemény minden darabja a művész 1900-1932 közötti  alkotói korszakából származik, amikor Barcelonából Franciaországba költözött, és a festő még szerény körülmények között élt.

 

 

 

Az unoka, Marina Picasso nemrég azzal borzolta a kedélyeket, hogy a közeljövőben eladja nagyapja vagyont érő munkáit. Ráadásul ezeket nem az aukciós házakkal és kereskedőkkel kívánja értékesíteni, hanem saját maga dobja a piacra. Marina örökölte egyébként a "La Californie" villát Cannes-ban, továbbá egy hatalmas művészeti gyűjteményt, amelyek együttes értéke 290 millió dollár. Attól félnek a kereskedők, hogy sok pénzt veszíthetnek, ha Marina a nagyapja festményeivel elárasztja a piacot. Marina birtokolja nagymamájának, Picasso első feleségének, Olga Koklovának a portréját, ami 60 millió dollárért értékesíthető a Business Insider szerint. Olga és Pablo Picasso házasságából született Marina apja, a viszonylag fiatalon elhunyt Paul Joseph Picasso. Marina, az unoka már 2001-ben a nyilvánosság elé lépett, amikor megjelentette a "Nagyapám Picasso" című önéletrajzi könyvét. Ebből megtudhattuk, hogy Marina ugyan nagy családba születetett, ami valójában mégsem volt igazi család. Gyermekkorában állítása szerint szegénységben élt, alkoholista apja hiába könyörgött járadékért, a dúsgazdag, általa zsarnokinak nevezett Picasso nem adott pénzt esendő fiának.

Az unoka azt állítja, hogy nagyapja mindenkit pusztulásba hajszolt maga körül. Nagyanyja, Olga sikeres balerinként vált ismertté. Paul Joseph megszületése után megromlott a pár kapcsolata. Paul Joseph Picassónak két gyermeke született: Paul 1949-ben és 1950-ben Marina. A papa, Paul Joseph meghalt 1975-ben. Marina bátyja, Paul 1973-ban öngyilkos lett. Ezt követően Marinát 15 évig kezelték mentális betegségekkel. A jelenleg 65 évesen hölgy 5 gyermek anyja, közülük 3 örökbefogadott vietnámi csemete. Ma is csak fájdalmat, haragot érez a Picasso-klánnal szemben.

Fransoise Gilot önéletrajzi munkájából, az "Életem Piaccóval"című könyvből viszont kiderült, hogy noha Olga és Pablo külön éltek, törvényesen nem váltak el soha. Pablo nagylelkűen Olga nevére iratta a Boisgeloup kastélyt. Akkor, miféle nyomorról írt Marina? Olga nagymama a fényűző, könnyed társasági életet kedvelte, ez azonban Picassónak nem felelt meg, hiszen távol tartotta volna az alkotó munkától. Francoise Gilot ugyancsak évekig együtt élt Pablo Picassóval, és két gyermeket is szült neki. Könyvéből egy szerethető, zseniális művész portréja rajzolódott ki. Marinát pedig ott láthatjuk a nagyapjától örökölt villa előtt, amint bosszúról álmodik vélt és valós sérelmeiért.
Kétségtelen, hogy Picassónak számos szerelme, múzsája akadt. Bátran vállalta nem éppen szokványos életét, de a zseni világa soha nem átlagos. Ezért nem szabadna haragudni rá, különösen akkor nem, ha vagyonokat örökölnek tőle.

Marina Picasso nagymamája, Olga Koklova, Pablo Picasso első felesége.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
   
 
 
www.cadizmedia.hu © 2015. Minden jog fenntartva
Design: C@diz